Vlastník chce realizovať stavebné úpravy vo svojom byte – aký je postup?
Aké sú potrebné doklady k žiadosti o vyjadrenie k stavebnej úprave?
Prílohy závislé od rozsahu a druhu stavebnej úpravy:
Kto povoľuje stavebné úpravy v byte?
Správca (spoločenstvo) vo svojom písomnom vyjadrení môže upozorniť stavebníka, že pri realizácii stavebných úprav v byte musí postupovať v zmysle stavebného zákona a dodržiavať podmienky, ktoré majú vlastníci bytov dohodnuté v Zmluve o spoločenstve (v Zmluve o výkone správy, v Domovom poriadku alebo iných vnútorných predpisoch a prijatých rozhodnutiach napríklad takto:
Kontrola dodržiavania stavebných úprav podľa stavebného zákona?
Ako mám postupovať, ak si chcem dať zaskliť balkón/loggiu?
Úprava lodžií, resp. zasklievanie je možné, ak bytový dom spĺňa technické požiadavky na takéto úpravy. Ak bytový dom vykazuje technické alebo systémové poruchy, nezniesol by ďalšie stavebnotechnické zaťaženie, a takáto úprava lodžií nie je možná.
Akým spôsobom a komu hlásiť škodovú udalosť, ktorá mi vznikne v byte?
Akým spôsobom postupovať pri obnove bytového domu?
Aké spôsoby financovania sú možné pri obnove bytového domu?
Za akým účelom môžu vlastníci bytov a NP v zastúpení správcom požiadať o úver zo ŠFRB ?
Môže si vlastník dať sám vymeniť vykurovacie teleso (radiátor) v byte? Musím nahlásiť zmenu počtu osôb v byte?
Do ktorého dňa v mesiaci musím uhradiť mesačnú zálohovú platbu?
Mení sa mesačný predpis aj počas roka?
Čo musím urobiť, ak zistím, že som pri platbe nájomného zadal zlý variabilný symbol?
Ak sa mi zdá výška mesačného predpisu nízka alebo vysoká, môžem požiadať o jeho úpravu?
Kedy bude spracované konečné vyúčtovanie?
Kedy mi bude vrátený preplatok z konečného vyúčtovania?
Do kedy musím uhradiť nedoplatok z konečného vyúčtovania?
Ako je to s vyúčtovaním pri predaji bytu (nebytového priestoru)?
Kúpil som byt – predal som byt – zmena vlastníka, ako ďalej postupovať?
Preberací protokol by mal obsahovať minimálne:
Nový vlastník je povinný pri prihlásení do správy sa osobne dostaviť do kancelárie SPRAVBYT SLOVAKIA s. r. o. a doniesť nasledujúce dokumenty:
Pri návšteve u nás v kancelárii nový vlastník nahlási počet osôb, ktoré budú obývať byt, korešpondenčnú adresu, telefón, mail, resp. iné kontaktné údaje.
Na čo sa využíva fond údržby a opráv?Otázky tepelného a vodného hospodárstva
V akom období sa vykoná vyúčtovanie za minulý rok?
Najneskôr do 31.mája aktuálneho roka za predchádzajúci rok.
Je možnosť urobiť vyúčtovanie viackrát za rok?
Zákon č. 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov ukladá povinnosť správcovi vykonať vyúčtovanie 1x ročne. Je možné ročné vyúčtovanie rozdeliť na obdobie podľa užívania rôznymi podnájomníkmi na základe žiadostí, čo je spoplatnené podľa platného sadzobníka poplatkov.
Musí vlastník/užívateľ sprístupniť byt k odpočtom vodomerov a meračov tepla?
Ak vlastník/užívateľ nesprístupní byt k odpočtom, rozúčtovanie nákladu je spracované podľa vyhlášky č.630/2005 Úradu pre reguláciu sieťových odvetví v znení neskorších predpisov. Netýka sa to pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov (PRVN) a vodomerov s rádiovým odpočtom.
Kto odsúhlasuje ceny tepla TÚV, ÚK a vodného stočného SV?
Ceny fixnej aj variabilnej zložky tepla a vodného a stočného SV schvaľuje každoročne ÚRSO (Úrad pre reguláciu sieťových odvetví).
Prečo sú pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov (PRVN) umiestnené v hornej časti radiátora?
Umiestnenie PRVN na radiátoroch je určené normou STN EN 835 tak, že výška miesta inštalovania je pri vykurovacích telesách s vertikálnym prúdením (článkové, rúrkové a doskové vykurovacie telesá) medzi 66% až 80% celkovej výšky vykurovacieho telesa (merané odspodu), vzhľadom na stred rozdeľovača vykurovacích nákladov.
Prečo nekúri celý radiátor, keď máme vyregulovanú sústavu a merače?
Regulácia radiátorov je zabezpečená termostatickými ventilmi. Tieto regulujú prietok cez radiátor priškrtením. Pri stave regulácie, kedy je nutné menšie množstvo tepla, prietok sa priškrtí a v radiátore sa rozloží teplota tak, že vrch radiátora má teplotu vstupného média, ale spodok je samozrejme viac vychladený, ako keby bol ventil úplne otvorený. V prípade, že ventil je úplne otvorený, miestnosť nemá optimálnu teplotu a predsa nehreje celý radiátor, vtedy je predpoklad, že regulačný ventil je zanesený a je nutné zabezpečiť opravu resp. výmenu.
Aká vyhláška upravuje začiatok vykurovacieho obdobia?
Podmienky pre začatie vykurovania upravuje Vyhláška č. 152/2005 Z. z. Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky zo 6. apríla 2005 o určenom čase a o určenej kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa.
Aká by mala byť minimálna teplota teplej úžitkovej vody?
Vyhláška MH SR č. 152/2005 Z. z. určuje čas a kvalitu dodávky tepla a teplej úžitkovej vody konečnému spotrebiteľovi. Podľa nej § 2 ods. (3) dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je dodávateľ povinný dodať tak, aby teplota teplej úžitkovej vody na výtoku u konečného spotrebiteľa bola najmenej 45 °C a najviac 55 °C.
Musíme meniť bytové vodomery na SV a TÚV?
Vodomery ako merače pretečeného objemu studenej a teplej vody sú v zmysle zákona 142/2000 Z.z. v platnom znení určené meradlá. Čas platnosti overenia po 1. auguste 2019 majú bytové vodomery na studenú a teplú vodu jednotnú lehotu platnosti overenia, a to 5 rokov.
Kto môže meniť vodomery?
Demontáž a montáž určených meradiel môže vykonávať iba osoba, ktorá je držiteľom dokladu o spôsobilosti v oblasti metrológie a je registrovaná na ÚNMS (Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky).
Čo znamená koeficient na SV a TÚV?
Koeficient tvorí podiel medzi fakturačným meradlom (pri SV - vodomerná šachta pred bytovým domom, pri TÚV - meranie na domovej stanici) a súčtom bytových vodomerov, t.j. určených meradiel. Pre rozpočítavanie nákladov pre konečného spotrebiteľa sa použije nameraná spotreba na bytovom vodomere násobená vypočítaným koeficientom.
Technické otázky
Rozlišujú sa tri druhy stavebnej úpravy:
Stavebné úpravy povoľuje príslušný stavebný úrad. Správca alebo spoločenstvo o úpravách nerozhoduje, teda ich ani nepovoľuje, iba sa k nim vyjadruje.
Vlastník je povinný na výzvu umožniť vstup do bytu alebo NP správcovi alebo predsedovi spoločenstva, ktorí sú oprávnení posúdiť stavebné úpravy v byte a NP pri podozrení z neoprávnených zásahov. Správca bude povinný oznámiť takéto konanie stavebnému úradu aj v prípade, ak nesprístupní byt alebo nebytový priestor.
Sú dva spôsoby zasklievania podľa zložitosti:
V každom prípade správcovi SPRAVBYT SLOVAKIA s. r. o.
Postup spojený s obnovou bytového domu je rozsiahly a jeho príprava časovo náročná. O obnove bytového domu je potrebné rozhodnúť na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktorej sa zúčastní odborný pracovník spoločnosti SPRAVBYT SLOVAKIA s. r. o. za účelom podrobného vysvetlenia celého postupu.
Spôsob financovania je v kompetencií rozhodovania schôdze vlastníkov bytov a nebytových priestorov.
V prípade úveru zo ŠFRB je možné riešiť účely obnovy:
Áno, môže, len je potrebné nahlásiť výmenu vykurovacích telies (radiátorov) správcovi (SPRAVBYT SLOVAKIA s. r. o.). Na základe projektu vyregulovania ÚK (ústredného kúrenia) Vám prepočítame výkon vykurovacieho telesa a určia sa typy, z ktorých si vlastník môže vybrať.
Ekonomické otázky
Áno, každý vlastník je povinný nahlásiť zmenu počtu osôb bývajúcich v byte. Zmena počtu osôb v byte má vplyv na výšku zálohových platieb. V prípade, že osobu nenahlásite, príde sa na to pri spracovávaní vyúčtovania a vo vyúčtovaní Vám môže vzniknúť vysoký nedoplatok. Z tohto dôvodu je potrebné nahlásiť zmenu počtu osôb, dať si vystaviť upravený zálohový predpis a predísť tak nepríjemnému prekvapeniu pri vyúčtovaní.
Do 25.dňa aktuálneho mesiaca. Napr. zálohový predpis je platný od 01.07.2021, tento je potrebné uhradiť do 25.07.2021. Každý mesačný predpis je platný do vydania nového mesačného predpisu.
SPRAVBYT SLOVAKIA s. r. o. vydáva celoplošne nové mesačné predpisy raz ročne, a to po konečnom vyúčtovaní v danom roku. Ak na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome vlastníci schvália napr. zvýšenie fondu údržby a opráv, upratovanie spoločných priestorov hradené z nákladov bytového domu, atď., vtedy SPRAVBYT SLOVAKIA s. r. o. vydáva nové mesačné predpisy platné k schválenému dátumu.
Je potrebné na SPRAVBYT SLOVAKIA s. r. o. doručiť žiadosť o preúčtovanie platby aj s kópiou dokladu o zaplatení.
Áno, ak vlastník bytu vie predpokladať svoje spotreby v byte alebo ak preukáže aktuálne spotreby odpočtov meračov, mesačný predpis mu SPRAVBYT SLOVAKIA s. r. o. na vlastnú žiadosť prepočíta a upraví.
Konečné vyúčtovanie za predchádzajúce obdobie (od 1.1. do 31.12.) sa musí spracovať zo zákona do 31.5. nasledujúceho roka.
Preplatky budú zaslané na účet vlastníka bytu, ktorý nahlásil správcovi čislo účtu. A budú zaslané do 30 dní od prevzatia vyúčtovania z účtu jeho Spoločenstva vlastníkov bytov, ak je na danom účte SVB dostatok finančných prostriedkov na vyplatenie preplatkov pre všetkých vlastníkov bytov, ktorí majú po vyúčtovaní preplatok.
Nedoplatok musí vlastník bytu, ktorému nedoplatok vznikol, uhradiť do 30 dní od prevzatia vyúčtovania na účet jeho SVB, pod jeho variabilným symbolom. Číslo účtu a variabilný symbol je zadaný na vyúčtovaní, ktoré vlastník bytu obdržal.
Pri prevode vlastníctva si predávajúci a kupujúci musia urobiť odpočty meračov energií (vodomery, merače tepla). Na základe týchto údajov sa vyhotovia dve vyúčtovania, jedno vyúčtovanie pre predávajúceho a druhé pre kupujúceho, ktoré sú časovo rozlíšené podľa prevodu nehnuteľnosti.
Pri prevode vlastníctva bytu / nebytového priestoru je predávajúci resp. kupujúci povinný odovzdať správcovi domu preberací protokol s údajmi potrebnými na spracovanie vyúčtovania a následne na zaslanie vyúčtovania na novú adresu.
a) meno predávajúceho, presnú adresu, kam mu bude následne zasielaná korešpondencia, príp. mailový kontakt
b) meno kupujúceho, jeho korešpondenčná adresa, telefón, mail
c) odpočty vodomerov SV, TÚV a ak sú namontované aj odpočty pomerových meračov ÚK
d) počty osôb užívajúcich byt v jednotlivých mesiacoch do doby predaja
a) list vlastníctva
b) preberací protokol (nakoľko sa stáva, že predávajúci sa v správcovskej spoločnosti už neodhlási a pošle len nového vlastníka)
Z fondu údržby a opráv sa financujú náklady na prevádzku, údržbu, opravy a modernizáciu spoločných častí, zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.
Často kladené otázky